Navigace
Výběr jazyka
Obsah
Víte, že?
Zajímavosti z historie Kněževeska
Román "Na přílepském bělidle"
V roce 1934 vyšel v Rakovníku román spisovatele a učitele Karla Mejstříka „Na přílepském bělidle“ o rodině běliče Františka Fišera, rodáka ze Šanova, který ve dvacátých letech 19. století založil přílepské bělidlo. Národopisně laděné vyprávění s líčením lokálních zvyků, dětských her, náboženských slavností a podobně, připsal Mejstřík památce Václava Fišera (1863-1931), vnuka Františka Fišera a učitele v Senomatech.
Keltský klenot z Hořoviček
Keltská faléra z Hořoviček patří k nejslavnějším archeologickým nálezům z území Česka. Jedná se o nevelkou diskovitou ozdobu koňského postroje mistrovsky zdobenou reliéfy stylizovaných lidských hlaviček. Faléra pochází z přelomu 5. a 4. století a byla nalezena v roce 1863 v troskách laténské pohřební mohyly, připisované vzhledem ke své velikosti vysoce postavené lokální osobnosti. Více zajímavostí o faléře z Hořoviček si můžete přečíst například na webu www.archeologienadosah.cz.
Poslední láska Boženy Němcové
Poslední láskou spisovatelky Boženy Němcové (1820-1862) byl student medicíny Hanuš (Jan) Jurenka. Narodil se v roce 1831 v Kolešovicích do rodiny úředníka místního panství hraběte Wallise Engelberta Jurenky. Na svět přišel v domě čp. 6, v němž je v současnosti umístěna pošta. V dospělosti se usadil jako lékař v Březnici na Příbramsku, kde také v roce 1882 zemřel.
Zajímavosti připravuje Roman Hartl (roman.hartl@seznam.cz)