Navigace
Výběr jazyka
Obsah
Osobnosti Kněževeska
Na této stránce naleznete přehled osobností z oblasti umění, vědy, sportu i z dalších oborů lidské činnosti, které se narodily, žily nebo působily v obcích, sdružených ve Svazku obcí mikroregionu Kněževes.
Rainer Kreissl (1924-2005)
Rodák z Děkova, sběratel umění, spisovatel, mecenáš, čestný doktor Karlovy Univerzity, nositel státního vyznamenání Za zásluhy. V devadesátých letech věnoval své bývalé vlasti sbírku anatolských koberců v miliardové hodnotě a poté i velkou sbírku afrického umění. Zemřel v roce 2005 v Mnichově.
Antonín Vojáček (1874-1941)
Rodák z Kněževsi. Mistr kuchař a hoteliér. Zkušenosti sbíral v Berlíně i v Paříži, po návratu do Čech byl šéfkuchařem v několika předních gastronomických podnicích v Praze, od roku 1922 provozoval vlastní hotel Sparta . Byl zakladatelem Spolku kuchařů pro království české, prvním předsedou Staré gardy mistrů kuchařů a držitelem nejvyššího ocenění Československého svazu kuchařů, čestného svazového odznaku. U příležitosti jeho šedesátých narozenin ho Věstník Československého svazu kuchařů ocenil jako „nejpřednějšího našeho reprezentanta kuchařského umění.“ Zemřel v roce 1941 v Praze.
Bronislava Hrbková (1927-1979)
Rodačka z Kněževsi. Reprezentantka Československa ve volejbale, bronzová medailistka z Mistrovství světa v Moskvě 1952, čtyřnásobná mistryně republiky, Mistryně sportu, její jméno je uvedeno v Síni slávy českého volejbalu. Zemřela v roce 1979 v Praze.
Dr. techn. h. c. Ing. Josef Donát (1858-1937)
Rodák z Chrášťan. Vynikající elektrotechnik a konstruktér, průkopník elektrotechnického průmyslu v Čechách a na Moravě, spoluautor vynálezu Doubravovy-Donátovy obloukové lampy (v roce 1900 poctěna zlatou medailí na světové výstavě v Paříži), čestný doktor České vysoké školy technické v Brně, profesor všeobecné a zvláštní elektrotechniky na téže univerzitě, a především společník a později majitel významné elektrotechnické společnosti Bartelmus & spol., která mj. provedla osvětlení rakouského dvorního vlaku, osvětlení vozu Jejího Veličenstva rakouské císařovny, elektrické zařízení Národního domu na Vinohradech atd. Zemřel v roce 1937 v Brně.
Prokop Konopásek (1785-1828)
Rodák z Chlumu u Rakovníka, od roku 1802 až do své smrti byl učitelem v Olešné. Spisovatel, dramatik, autor loutkových her. Prokopu Konopáskovi bývá připisováno autorství nejznámnějších českých loutkových her v čele s Posvícením v Hudlicích.
Kilián Pokorný (1842-1892)
Rodák z Přílep. Kamenický mistr, zakladatel významné kamenické firmy Pokorný. Od sedmdesátých let 19. století provozoval žulové lomy u Krt na Jesenicku. Vysoce kvalitní krtská žula byla použita mimo jiné na stavbu mostu císaře Františka I., dnešního mostu Legií v Praze u Národního divadla. Firma Pokorný zaměstnávala v době svého největšího rozmachu v 90. letech 19. století až sto kameníků. Po Kiliánovi Pokorném převzal rodinou firmu jeho syn Jaroslav a po něm jeho syn Jaroslav mladší, který v roce 1945 musel jako německý příslušník nedobrovolně opustit Československo. Firma byla znárodněna.
Přehled osobností postupně doplňujeme.